Równanie szans – infrastruktura dla niepełnosprawnych

Równanie szans – infrastruktura dla niepełnosprawnych
Równanie szans – infrastruktura dla niepełnosprawnych
Z pewnością wszyscy znamy fraszkę Jana Kochanowskiego traktującą o zdrowiu: że to największy skarb, który trzeba ogromnie cenić, a jaki tak ostatecznie doceniamy dopiero wówczas, gdy nam go zabraknie. Zdrowie to dla każdego człowieka sprawa bardzo ważna, niezależnie od tego, czy dane mu było żyć w renesansie czy współcześnie. Robimy co możemy, by zapewnić swoim bliskim doskonałe zdrowie, chodzimy do specjalistów, zażywamy tabletki, czasem to nie nie jest wystarczające – czasem nie mamy jakiegokolwiek wpływu na zdrowie. Zwyczajnie rodzimy się z określonym stanem zdrowia, który mimo naszych szczerych chęci generalnie wcale nie może się zmienić na lepsze. Zdarza się tak w przypadku każdego typu niepełnosprawności.

tableau - uchwyt
Autor: Cersanit
Źródło: Lazienkaplus.pl

Niepełnosprawność to nie choroba – to, iż ktoś przychodzi na świat bez ręki nie robi z niego kogoś mniej wartościowego. O tym należy mówić jak najgłośniej, albowiem sporo ludzi, w tym również niepełnosprawnych wydaje się o tym nie pamiętać. Takie osoby mają prawo zupełnie normalnie żyć, jednak wymagają one odpowiedniego dostosowania swojego otoczenia do swoich niepowtarzalnych oczekiwań, tak, by mogły żyć samodzielniej. Przykładem takiego dostosowywania przestrzeni czy to w domach czy obiektach publicznych są specjalne uchwyty dla niepełnosprawnych. Wydaje się, iż zazwyczaj da się spotkać w toaletach. Dlaczego są one tak ważne? Dzięki nim osoby o ograniczonej sprawności mają możliwość same zatroszczyć się o swoją toaletę, umyć, załatwić, wykonać każdego typu zabiegi pielęgnujące. To niezwykle ważne, taka samodzielność w trakcie odbywania tak osobistych czynności. Uchwyty dla osób niepełnosprawnych dostępne są w bardzo bogatym wyborze, dzięki czemu da się doskonale dobrać je do niepowtarzalnych potrzeb każdej osoby niepełnosprawnej.

Jednak uchwyty dla niepełnosprawnych to tylko nieliczne z ogromnej liczby ułatwień, które można znaleźć w specjalistycznych hurtowniach – czasem w ich ofercie znajduje się także dostawa oraz instalowanie wind przystosowanych do wymagań osób niepełnosprawnych; specjalne podjazdy, innowacyjne wózki oraz samo poruszające się pojazdy. Należy troszczyć się o to, aby osoby niepełnosprawne nie zostały wykluczone ze społeczeństwa przez bariery architektoniczne (czytaj).

Comments are closed.